طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای کاربردی
طراحی وب سایت
طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری
طراحی اپلیکیشن موبایل

Microsoft SQL Server چیست؟


Subject Image Microsoft SQL Server یکی از سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی و پایگاه های داده رابطه ای (Relational) است، که توسط شرکت مایکروسافت طراحی و ارائه شده است.
SQL Server از مدل سرویس دهنده_سرویس گیرنده (Server-Client) پیروی می کند، در این مدل، درخواست های (InQuery) سرویس گیرندها برای سرویس دهنده ارسال شده و در سمت سرویس دهنده بررسی و آنالیز می شوند.
در ادامه، پردازش های‌ مورد نیاز بر روی داده های ذخیره شده در پایگاه های داده انجام و در نهایت، نتایج برای سرویس گیرنده ایجاد و ارسال می شود.

MS SQL Server با استفاده از مجموعه عناصری (Components) که به صورت هدفمند و همروند اجراء می گردند، قادر به پاسخگویی، نیازها و درخواست ها از مخازن داده (Data Storages) می باشد. مخازن داده در SQL Server به دو روش زیر مدیریت می شوند:

OnLine Transaction Processing System) OLTP )

در این مدل، مخازن داده به صورت جدول های رابطه ای که معمولا به جهت جلوگیری از تکرار و ناهمگونی داده ها به صورت هنجار (Normalize) درآمده اند، سازماندهی می شوند. این نوع از بانک های اطلاعاتی برای درج و تغییر سریعتر اطلاعات توسط چندین کاربر بطور همزمان مناسب و کاربردی می باشند.

OnLine Analytical Processing System) OLAP )

در این مدل مخازن داده ها جهت آنالیز، تجزیه و تحلیل و خلاصه سازی حجم زیادی از اطلاعات سازماندهی می شوند. مخازن داده و ارتباط بین اطلاعات در این مدل توسط SQL Server مدیریت می گردد.
یکی از اهداف اصلی سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی(پایگاه داده ها)، قابلیت رشد و توسعه (Scalability) است.

MS SQL Server مجموعه ای از قابلیت ها را به منظور تامین هدف ذکر شده ارائه نموده است، که به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم :

• قابلیت کار با بانک های اطلاعاتی بسیار حجیم (در حد ترابایت).

• قابلیت دسترسی هزاران کاربر بطور همزمان به پایگاه داده ها.

• قابلیت خود سازگاری و خودکار (Self Compatibility): با استفاده از ویژگی بالا، منابع مورد نیاز کاربران (نظیر حافظه ، فضای دیسک ، پردازنده و ...) به محض اتصال به سرور (Log in کردن) به صورت خودکار به کاربر تخصیص داده می-شود و پس از Log off کردن، منابع اختصاص یافته به منظور استفاده کاربران دیگر آزاد می شوند.

• قابلیت اعتماد و در دسترس بودن (Reliability): با استفاده از ویژگی بالا می توان بسیاری از عملیات های مدیریتی را بدون توقف سرور به انجام رساند (نظیر پشتیبان گیری - Backup).

• برخورداری از سطوح امنیتی بسیار بالا: بدین منظور اعتبار سنجی کاربران توسط SQL با اعتبار سنجی ویندوز تجمیع می شود، در چنین مواردی، ضرورتی به تعریف کاربر در MS SQL نیست و اعتبار سنجی وی توسط ویندوز انجام می شود.
• پشتیبانی از حجم بسیار بالای حافظه فیزیکی در سرور (در نسخه 2000 تا 64 گیگابایت و در نسخه 2005 و 2008 متناسب با حافظه ای که سیستم عامل آن را پشتیبانی می کند).

• استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی و همزمان (در نسخه 2000 تا 32 پردازنده همزمان و در نسخه 2005 و 2008 هیچ محدودیتی وجود ندارد).

• پشتیبانی دقیق و هوشمندانه از لایه ها و سوکت های امنیتی نظیر SSL ، مخصوصا جهت استفاده در وب .