طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای کاربردی
طراحی وب سایت
طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری
طراحی اپلیکیشن موبایل

HTML چیست؟


Subject Image اگر صفحات وب را یک ساختمان درنظر بگیریم، کدهای HTML مانند مصالح ساختمان می باشد، که از به هم پیوستن اجزا کوچکتر اجزا بزرگتر و سر انجام سازه اصلی ساختمان ایجاد می شود، کدهای HTML نیز بنیان و اساس صفحات وب محسوب می شوند.

HTML خلاصه شده عبارت (Hyper Text Markup Language) می باشد، که به معنای زبان نشانه گذاری متن است، این زبان مخصوص برنامه نویسی وب می باشد و توسعه دهندگان وب با وارد کردن کدهای مربوطه دستورات و فرامین خود را به وب وارد می کند و در نهایت کاربر آن را در مرورگر مشاهده می کند.

در این زبان دستورات داخل تگ <> قرار می گیرند، که به نام تگ های ابتدایی و انتهایی معروف هستند.

شاید اولین سوالی که به ذهن شما خطور کند این باشد پس php و asp در مقوله طراحی صفحات وب کجای کار قرار دارند، مگر امروزه اکثر توسعه دهندگان وب سایت ها از این دو زبان قدرتمند برای طراحی وب سایت ها استفاده نمی کنند؟
چرا اما فراموش نکنید که هیچ کدام از مرورگرها، کدهای سمت سروری php و asp را نمی شناسند و تنها کد قابل فهم برای آنها HTML می باشد، بنابراین خروجی نهایی صفحات طراحی شده با php و asp به HTML ترجمه می شود.

در يک صفحه وب HTML می توان انواع عناصر از قبيل متن ها، تيتر ها، عکس ها، جداول و ... را قرار داد ، که برای هر یک از عناصر بايد از تگ مخصوص به آن استفاده کرد .

در صفحات وب HTML تنها از کد ها که به صورت متن می باشند استفاده شده است، یعنی برای عکس کد مربوط به نمایش عکس و جدول و ... کدهای HTML مربوط به هر یک را باید نوشت و مرورگر با مشاهده این کد ها و تگ ها ، عناصر متناسب با آنها را نمایش و در صفحه ایجاد می کند.

هر یک از کدهای HTML ، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا صفحه وب می‌گذارند، برای مثال برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن وجود دارد، مانند درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا عبارت و برقراری لینک به صفحات دیگر.

فراموش نکنید که HTML یک زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری و قالب بندی ابرمتن است و اساساً برای ایجاد یک ساختار دقیق جهت نمایش اطلاعات و جداسازی اجزای منطقی یک نوشتار به کار می‌رود، از سوی دیگر، HTML را نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی، طراحی و یا نقاشی صفحات وب مورد استفاده قرار داد، این وظیفه اکنون بر دوش تکنولوژی جذاب دیگری همچون سی اس اس ( Css ) است که در فرصتی مناسب در مورد آن نیز توضیح خواهیم داد.