طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای کاربردی
طراحی وب سایت
طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری
طراحی اپلیکیشن موبایل

Ajax چیست؟


Subject Image اگر از برنامه نویسان وب هستید، حتما خبر دارید که این روزها همه توسعه دهندگان وب درباره Ajax صحبت می‌کنند، بعضی اعتقاد دارند Ajax یکی از ارکان اصلی و فنی موج جدیدی است که به نام Web 2.0 معروف شده است.
بعضی از وب سایت‌های بزرگ و معروف مانند یاهو و گوگل هم‌اکنون Ajax را به خدمت گرفته‌اند و وب سایت های خود را پویاتر و سریعتر نموده اند، انجمن‌ها، وب سایت ها و تریبون‌های آنلاین و برخط مملو از مقالات، آموزش ها و اظهارنظرهای مربوط به Ajax است و همزمان تلاش‌های گسترده ای در جریان است تا این تکنولوژی و فناوری جدید همچنان به صورت اپن سورس (open source) باقی بماند و در اختیار همگان قرار گرفته و انحصاری نشود.

واژه Ajax با تلفظ (ای‌جکس) یا (ای‌ژاکس) مخفف عبارت Asynchronous JavaScript and XML و به معنی "یک ترکیب نامتقارن جاوا اسکریپت و XML" می باشد.
ماهیت صفحات وب پویا و پروتکل HTTP به نحوی است که به طور معمول زمانی که درحال وب‌گردی هستیم، به ازای هر کنش یک واکنش متقابل، میان ما و وب سایتی که در حال کار با آن هستیم رخ می دهد، کل یک صفحه وب دوباره از نو بارگذاری شده و تازه‌سازی (refresh) می گردد.

ای‌جکس تکنولوژی جدیدی است که تغییر محسوسی و قابل ملاحظه ای را در این فرآیند به وجود می‌آورده است؛ به این نحو که به جای بارگذاری مجدد کل صفحه سایت، فقط بخشی تغییر می‌کند که قرار است اطلاعات جدید را به کاربر نمایش دهد و تمام عملیات ارسال درخواست و دریافت پاسخ در پشت صحنه انجام می گردد.

بنابراین هیچ‌گاه صفحه سفید و خالی وب سایت در بین کنش و واکنش‌های هنگام کار با مرورگر به چشم نمی خورد و احساسی شبیه کار با یک نرم‌افزار دسکتاپ یا کار با محیط تحت ویندوز به کاربر دست می‌دهد.

جادوی ای‌جاکس چیزی نیست جز یک نبوغ و آن هم ترکیب کردن جاوا اسکریپت و XML در قالب یک ابزار ‌نرم‌افزاری جدید و فوق العاده.
اصطلاح Ajax را اولین بار کارشناسی باهوش از شرکت Adaptive Path به نام جسی جیمزگرت در مقاله‌ای به نام "ای‌جکس، راهکار نوینی در برنامه‌های تحت وب" مطرح کرد و خیلی سریع مورد استقبال اکثر توسعه دهندگان وب در سراسر جهان قرار گرفت.

اعتقاد اکثر متخصصین این است که اولین به‌کارگیری تکنیک مذکور به پیدایش نرم‌افزار Outlook WebAccess و استفاده از دستور XMLHttpRequest که شرکت مایکروسافت ابداع کرده بود و به نرم‌افزار اینترنت اکسپلور اضافه گردید، برمی‌گردد.

اما امروزه اکثر مرورگرهای مهم و شناخته‌شده (مثل فایرفاکس) از این فن آوری جالب و خارق العاده پشتیبانی می‌کنند و دیگر یک فناوری محدود به اینترنت اکسپلورر مایکروسافت نمی باشد.